IŞIK GERÇEKTEN MADDE MİDİR

 

IŞIK GERÇEKTEN MADDE MİDİR ?

   Bazılarımız ışığa madde demiştir,bazılarımız ise madde değil demiştir. Ama üniversitedekiler hem madde hem de madde değil diyorlar. Ben herkesin düşüncesine saygı duyuyorum. Sizi sıkmadan, eğlendirerek bu konuyu anlatmak istiyorum. Işık bana göre maddedir.

Einstein 1879 yılında Almanya ‘nın  Ulm kentinde doğmuştur.1905 yılında 4 makale yayımlamıştır.Einstein bu yıla mucizevi yıl demiştir. Çünkü 4. Makalesi olan .’’Fotoelektrik Etki’’ üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı 1921 de Nobel fizik ödülü almıştır. Biz izafiyet teorisiyle ilgileneceğiz. EiNSTEİN zamanında izafiyet teorisini sadece iki kişi anlayabiliyordu. 1)Einstein  2)Arthur Eddingtion     Peki Arthur kim?  Einsteinin en iyi arkadaşı. O kadar zeki ki izfiyeti anlayabilmiştir. 

     Özel görelilik (izafiyet) kuramı:

Bu, 1905 yılındaki ilk makaledir. Einstein burada mutlak zaman kavramını kaldırıp, zamanın kısalıp , farklı yerlerde farklı zaman olduğunu anlatmıştır. Newton  ‘’mutlak zaman’’ kavramını kullanmıştı. Ama klasik fizikti. Ve ileride çürüyecekti. Einstein ortaya şu formülü attı:                                                                         

T=C^2 :  m 

Burada şu anlatılmak isteniyor:  zaman =ışık hızının karesi : cismin kütlesi

 

Sonra da zamanın kısalması ile ilgili şu formülü ortaya attı:

                               t =   T/ (1-v^2/c^2)^1/2

 

Yani özel görelilik kuramında mutlak zaman kavramı ortadan kalkmış, zamanın farklı yerlerde farklı olduğu ortaya çıkmıştır.

 Genel görelilik kuramı:

Isaac Newton 1700 lü yıllarda yerçekimini ortaya attı. Buna gravitasyon dendi. Ve Einstein e kadar gravitasyon  ağır cismin hafif cismi çekmesiyle oluştuğu biliniyordu. Ama Einstein uzaya çarşaf dedi. Yani gravitasyon  ağır cismin hafif cisimden daha  fazla kavis oluşturmasıyla oluşuyordu. Zaten bu yüzden de  yerçekimi yok.  Einstein zamanında yaşamış bir bilim adamı olan Bertnard  Russel  in ‘’a,b,c of Relativity’’ kitabında da yerçekimi olmadığı anlatılmıştır. Newton  şu formülünü ortaya atmıştı:

F=G x M x m : d^2

Ama bu formül çürümek değil de doğru bir formül olmuyordu. Zaten Newton formüllerini klasik fiziğe dayanarak yapıyordu ve genellikle de 3 bileşenli oluyordu. Yani eğer biz 4 ve ya 4 ten fazla bileşenli kullanırsak bu hesaplamalar astronomik oluyordu. Yani kütleçekimi diye bir şey yok , RÖLATİVİTE vardır. Rölativite sadece bir teoridir(izafiyet). Yerçekimi yoktur ve bu olaya rölativite denir.

                      
                              

 

BU SÖYLEDİKLERİMİZİN IŞIKLA NE ALAKASI VAR ?

Şu ana kadar umarım sizi eğlendirerek , sıkmadan  anlatmışımdır. Einstein bu teorileri ortaya attıktan sonra ışıkla çok ilgilenmiştir. Hatta ‘’ Yıldızların ışığı Güneşte mutlaka eğime uğrayacaktır.’’ demiştir. Ve 1914 yılında tutulmada eğimi görememiştir ve çok üzülmüştür. 1919 yılında başka bir tutulma sırasında  Arthur bu eğimi görmüştür. Yani ışık eğrilebilir , eğrilebildiğine göre ve gezegenlerin etkisine uğradığına göre IŞIK MADDEDİR. KÜTLESİ YAKLAŞIK OLARAK 3 KG dir. VE MADDE KİLİTLİ ENERJİDİR.

                            E= mc^2

  Ve bana göre atom asla görülemeyecek çünkü:

atomun boyutu  10^-10

ışığın boyutu       10^-12

atomun çekirdeğinin boyutu      10^-14

yani çekirdek görülebilir ama atom görülemez.      BENCE

        

 

                        Bahadır ALTUN
                        ALINTI DEĞİL..
                       

                                

 Bu yazanlar sizi şaşırtmasın ışık sınavlarda her zaman madde değildir...
                                                                    Site Yönetimi

                                                                                                          


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret11456